Pentacomp uruchomił integrację Profilu Zaufanego z bankiem

Pentacomp jest twórcą nowej platformy wydzielonego Profilu Zaufanego, wdrożonej we wrześniu br., oraz obecnie wykonawcą integracji podmiotów niepublicznych po stronie systemu PZ, w ramach której jako pierwszy do PZ podłączony został system PKO BP.

Profil Zaufany to nieodpłatny podpis elektroniczny, dzięki któremu obywatel może załatwić sprawy administracyjne drogą elektroniczną. Jednoznacznie potwierdza i identyfikuje osobę, która go wykorzystuje.

Posługując się profilem zaufanym można załatwiać wiele spraw administracyjnych za pośrednictwem Internetu, m.in. złożyć elektronicznie wniosek o nowy dowód osobisty, zgłosić utratę starego, wyrejestrować samochód, założyć firmę, a po zalogowaniu się do systemu ZUS sprawdzić np. czy pracodawca regularnie odprowadza składki, można także podpisać nim dowolne pismo kierowane do urzędu.

Od dziś, po integracji z bankiem użytkownik nie musi już iść do urzędu, aby jednorazowo potwierdzić swoją tożsamość, zakładając swój profil zaufany. Teraz może zrobić to online za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Co więcej może również logować się zarówno do systemu Profilu Zaufanego jaki i np. ePuap czy ZUS za pośrednictwem banku! Nie ma konieczności pamiętania dodatkowych loginów i haseł.

W najbliższej przyszłości do systemu PZ zostaną dołączone kolejne podmioty – m.in. kolejne banki i firmy telekomunikacyjne. Wszystko po to, aby umożliwić pełną funkcjonalność jeszcze większej grupie osób – bez wychodzenia z domu.