Premier Morawiecki popiera projekt Pentacomp i Cervi Robotics – Airvein

Premier Morawiecki popiera start-upy, które mogą zmienić świat

Wydarzenie European Start-Up Days 2018 w Katowicach, będące częścią największej imprezy biznesowej w Europie Środkowej – European Economic Congress, dobiegło końca. Nie mogło zabraknąć na nim Pentacompu i naszego projektu Airvein, który znalazł się w gronie 100 najciekawszych start-upów zakwalifikowanych do European Startup Days 2018. Gościem specjalnym na EEC był Mateusz Morawiecki. Premier wspiera projekty młodych przedsiębiorców, dlatego….

... przygląda się projektowi Airvein

Premier Mateusz Morawiecki był pod wrażeniem naszego systemu do transportowania paczek oraz krwi dronami. Zaprezentowaliśmy działanie automatycznego hangaru oraz przekazaliśmy nasze oczekiwania dotyczące wsparcia ze strony Rządu, które pomogłoby nam oraz innym projektom dronowym.

Pentacomp realizuje projekt Airvein w konsorcjum z Cervi Robotics, przy pomocy funduszy unijnych z NCBR. Pentacomp, opracowuje zaawansowane oprogramowanie zapewniające procesy w trzech podstawowych obszarach:

  • zarządzanie transportem, monitoring parametrów lotu, komunikację i analizę danych (Drone based delivery system)
  • monitoring zużycia elementów infrastruktury technicznej i ewidencji czynności serwisowych (Drone&Infrastructure maintance system)
  • wytyczanie szlaków przelotu w miejskiej przestrzeni powietrznej (U-Space management system)

Cervi Robotics dba o szeroko pojęty hardware tj. infrastrukturę naziemną hangary (umożliwiający automatyczną wymianę akumulatorów w dronach), drony autonomiczne z modułami cargo (zapewniające stabilne i monitorowane warunki dostawy)  oraz infrastrukturę nawigacyjną.

Jak możemy podsumować EEC i ESD?

Jubileuszowa X edycja European Economic Congress została odwiedzona przez 11 500 osób (dla porównania, w zeszłym roku na kongres przybyło ok. 9000 osób). Wśród nich pojawili się dziennikarze, chętni do prowadzenia wywiadów. Dla młodych startupów, obecność dziennikarzy stanowi zawsze atrakcyjny element wydarzenia. Wszyscy start-upowcy mogli wziąć udział także w licznych panelach dyskusyjnych, podzielonych tematycznie. Było ich aż 150, więc decyzja, na który się wybrać nie należała do łatwych. Wyobraźcie sobie tak dużo wiedzy i dyskusji w jednym miejscu…

Wysoka frekwencja w ciągu trzech dni trwania EEC była widoczna także na naszym stoisku. Projekt Airvein przyciągnął duże firmy zainteresowane transportem małych paczek, drobnej elektroniki i żywności. Również firmy odpowiedzialne za monitorowanie stanu infrastruktury energetycznej lub przemysłowej, przyjęły kompleksowość rozwiązania z dużym entuzjazmem. Biorąc pod uwagę profesjonalną organizację oraz marketingowe i biznesowe możliwości jakie daje kongres, z pewnością przyjedziemy do Katowic za rok.

Wizja dostarczania krwi autonomicznymi dronami cieszy się już sporym poparciem, za co bardzo dziękujemy.

Do zobaczenia na EEC w przyszłym roku!