Pentacomp świętuje pierwszy tydzień z e-receptą

Jak wiceminister zdrowia spędzał Sylwestra?

Koniec 2018 roku był dla zespołu realizacyjnego e-recepty wyjątkowo gorący. Podczas gdy większość z nas szykowała się do sylwestrowej zabawy, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, Pentacomp i S&T skupili siły na prawidłowym uruchomieniu rozwiązania, aby od 1 stycznia 2019 r. było ono dostępne w całej Polsce. Nad tym, aby wdrożenie e-recepty odbyło się zgodnie z planem, w ostatni dzień roku czuwał wraz z nami wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, czym podzielił się na swoim Twitterze.

Pierwsze dni e-recepty

Od 1 stycznia 2019 roku każda recepta, wystawiona zarówno w wersji elektronicznej jak i papierowej, trafia do systemu centralnego. 8 stycznia odbyła się konferencja prasowa Ministerstwa Zdrowia podsumowująca pierwszy tydzień funkcjonowania e-recepty w całej Polsce. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podsumował ten czas i podziękował Pentacompowi oraz pozostałym wykonawcom za dobrą współpracę przy budowie systemu.

Dotychczas do systemu e-recepta wpłynęło blisko 15 mln Dokumentów Realizacji Recepty (DRR). To oznacza, że każdego dnia farmaceuci realizują ich średnio 2 mln. To pokazuje ogromną skalę przedsięwzięcia. Należy jednak pamiętać, że e-recepta w pełnej krasie zaprezentuje się dopiero w 2020 roku. Wtedy już wszyscy lekarze będą zobowiązani do wystawiania recept elektronicznych, a recepty papierowe na dobre przejdą do historii.

Pentacomp współtworzy rewolucję w ochronie zdrowia

Historia udziału Pentacompu w cyfryzacji sektora ochrony zdrowia sięga 2013 roku. Od tego czasu z powodzeniem wspieramy CSIOZ w realizacji projektów mających na celu poprawę jakości opieki zdrowotnej w Polsce. Są to między innymi „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych” (P1), „Platforma udostępniania on-line przedsiębiorcom usług i zasobów cyfrowych rejestrów medycznych” (P2), "Dziedzinowe systemy teleinformatyczne systemu informacji w ochronie zdrowia" (P4).

Przy realizacji e-recepty Pentacomp współpracuje z CSIOZ od początku 2017 roku. Około 100 osobowy zespół specjalistów, którego główną część stanowią eksperci Pentacompu, odpowiada za wytworzenie i rozwijanie tego strategicznego systemu. Kolejnym realizowanym przez nas rozwiązaniem, które będzie miało wyraźny wpływ na komfort pacjentów, jest e-skierowanie. W październiku 2018 roku rozpoczęliśmy pilotaż e-skierowania, a za dwa lata nastąpi wdrożenie ogólnokrajowe.

Rozwiązania wdrażane w ramach programu cyfryzacji ochrony zdrowia nieodwracalnie zmienią jej oblicze. W niepamięć odejdą nieczytelne recepty, skróci się czas oczekiwania na badania specjalistyczne. Informacje medyczne będą łatwiej dostępne dla pacjentów a jednocześnie bezpieczniejsze. Jesteśmy dumni, że możemy brać aktywny udział w procesie tych zmian.