Ile trwa elektroniczny zapis na badanie?

18 lutego w warszawskim Centrum Olimpijskim odbyła się konferencja prasowa, podczas której minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski oraz wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zaprezentowali e-skierowanie. Szefowie resortu opowiedzieli o zaletach rozwiązania oraz pokazali jak wystawić elektroniczny dokument.

Podczas konferencji organizatorzy zadbali o zdalne połączenie ze Szpitalem Wolskim, gdzie obserwowaliśmy jak w praktyce wygląda wystawienie e-skierowania. Wystawienie dokumentu i zapisanie pacjenta na badanie zajęło nie więcej niż 3 minuty.

"kieruj się wygodą!"

Po co nam e-skierowanie? Cytując ministra Łukasz Szumowskiego: "Cyfryzacja ochrony zdrowia jest jednym z priorytetów rządu. e-skierowanie to kolejny dokument (po e-recepcie), w którym tradycyjna postać papierowa zostanie zmieniona na formę elektroniczną. Celem wdrożenia jest usprawnienie procesu realizacji zapisów na badania zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy.” 

Najważniejszą zaletą elektronicznej formy dokumentu jest to, że nie trzeba go dostarczać osobiście. Nie da się go zgubić, zniszczyć, zapomnieć. Zawsze jest czytelny, zmniejsza też ryzyko wystąpienia błędów np. w danych pacjenta. Aby się  zapisać na badanie wystarczy zadzwonić do placówki. Swoją historię leczenia każdy pacjent będzie mógł śledzić w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).

e-skierowanie to recepta na kolejki

W połowie października 2018 roku Pentacomp uruchomił e-skierowanie. W ten sposób rozpoczęliśmy zaplanowany do września 2019 roku pilotaż. Bierze w nim udział 9 placówek, które do tej chwili wystawiły 30 elektronicznych skierowań. Konferencja rozpoczęła kolejny etap pilotażu, w którym do pilotażu włączani są pacjenci. W całym kraju e-skierowanie zacznie obowiązywać w 2021 roku.

Efekt działania systemu e-skierowanie wiceminister Janusz Cieszyński skomentował słowami: „Jest to szybki, taki jakbyśmy chcieli docelowo w całym systemie, dostęp do realizacji”. Cieszymy się, że motto Pentacompu „Szybko – Skutecznie – Innowacyjnie” spełnia się w jednym z naszych najważniejszych projektów.