ELEKTRONICZNE DOKUMENTY – fantastyka czy bliska przyszłość?

Koniec plastikowych dokumentów?

Dowód osobisty, karta płatnicza, karta kredytowa, karta miejska, legitymacja studencka, karta lojalnościowa, kolejny dokument i jeszcze jeden… Mimo, że wielu z nas praktycznie nie używa już  gotówki, portfele wcale nie odeszły do lamusa. Zamiast pieniędzy nosimy w nich dzisiaj coraz grubsze  pliki plastikowych dokumentów. Producenci oprogramowania przychodzą nam jednak z pomocą. Kiedy i czy możemy liczyć na to, że elektroniczne dokumenty zastąpią sterty plastików w naszych portfelach?

Karty płatnicze i lojalnościowe przenosimy do aplikacji typu mobile wallet, coraz chętniej korzystamy też z płatności mobilnych telefonem komórkowym. Sporo „plastiku” to jednak ważne dokumenty osobiste, bez których codzienne funkcjonowanie byłoby mocno utrudnione. Wciąż mają one formę fizyczną, ale i to zaczyna się zmieniać. Czy to oznacza, że już wkrótce w portfelach będziemy trzymać wyłącznie zdjęcia bliskich i łuskę z karpia „na szczęście”? Niewykluczone.

Tożsamość w kieszeni

Pierwsze kroki w kierunku zastąpienia dokumentów ich mobilnymi odpowiednikami zostały już postawione. Na scenę wkroczyło bowiem Ministerstwo Cyfryzacji z aplikacją mObywatel. Jest to aplikacja mobilna, która docelowo może zastąpić fizyczne dokumenty. Wśród usług dostępnych w mObywatelu kluczowa jest mTożsamość, dzięki której poprzez smartfona możemy potwierdzić, że my to my. Z pomocą aplikacji odbierzemy przesyłkę na poczcie, zarejestrujemy się w przychodni, odbierzemy kartę do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. mTożsamością można posłużyć się wszędzie tam, gdzie  ktoś wymaga od nas dokumentu ze zdjęciem. Nie zastępuje ona jednak w pełni dowodu osobistego. mObywatel odciąży też uczniów i studentów. Skierowano do nich usługi  mLegitymacja szkolna i mLegitymacja studencka. Właściciele pojazdów docenią zapewne mPojazd. Usługa ta  udostępnia dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym, dokumencie polisy OC i karcie pojazdu.

Jak deklaruje Ministerstwo, aplikacja mObywatel będzie stopniowo uzupełniana o kolejne usługi.

Ze smartfonem do apteki

Najnowszą usługą udostępnioną w aplikacji mObywatel jest eRecepta. Do jej uruchomienia niezbędne są aktywne mTożsamość oraz Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Dzięki usłudze zobaczymy wszystkie niezrealizowane i zrealizowane częściowo recepty, zarówno nasze jak i wystawione podopiecznym oraz osobom, które udzieliły nam pełnomocnictwa.

eRecepta jest pierwszą usługą w mObywatelu w pełni on-line. Oznacza to, że nową receptę zobaczymy w swoim telefonie natychmiast po tym, jak zostanie wystawiona. Pozostałe usługi w aplikacji mObywatel wymagają ponownego ich pobrania po każdej zmianie danych. W przypadku recept bieżąca aktualizacja to konieczność. Okazuje się bowiem, że pacjenci realizują aż 80% recept już w ciągu 30 minut od wyjścia od lekarza.

Za wdrożenie usługi e-Recepta w aplikacji mObywatel odpowiada Pentacomp. Z projektem elektronicznych recept jesteśmy związani od samego początku: https://www.pentacomp.pl/blog/2019/01/10/pierwszy-tydzien-z-e-recepta/. Inne realizacje Pentacompu w obszarze e-Zdrowia to na przykład e-Skierowanie, Rejestry Medyczne czy Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi.