Wielkie Retro – Pentacomp podsumowuje Projekt P1

Ciężkie życie programisty

Twarze oświetlone światłem niebieskim światłem monitorów, zmęczone oczy, zgarbione plecy. Nadgodziny, „dedlajny”, hektolitry kawy. Tak bywa.

Szczególnie, że w tle mamy jeden z największych i najważniejszych projektów polskiego e-Zdrowia. Realizowana przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych" (P1) to ambitne przedsięwzięcie, w którego realizacji Pentacomp bierze udział od 2009 roku. Pierwotnie, jako doradca strategiczny, wspieraliśmy zespoły projektowe w osiąganiu celów projektu. Dzisiaj bierzemy aktywny udział we wdrożeniu systemu, który pozwoli na usprawnienie procesów w systemie ochrony zdrowia. Wdrażane rozwiązania umożliwią tworzenie, gromadzenie i analizę informacji o zdarzeniach medycznych oraz umożliwią wymianę elektronicznej dokumentacji medycznej.

System P1, który będzie wynikiem Projektu P1, wpłynie na cztery główne grupy odbiorców ostatecznych:
1. Usługobiorców
2. Usługodawców, w tym podmioty lecznicze, praktyki zawodowe lekarzy i lekarzy dentystów, praktyki zawodowe pielęgniarek i położnych, apteki i punkty apteczne
3. Pracowników medycznych - to około 500 tysięcy osób!
4. Podmioty centralnej administracji publicznej, m.in. Ministerstwo Zdrowia i Główny Urząd Statystyczny.

Nietrudno zauważyć, że beneficjentami P1 będą wszyscy obywatele naszego kraju. Już dziś możemy podziwiać pierwsze efekty projektu. Od kwietnia tego roku działa bowiem w Polsce e-Recepta, której Pentacomp jest współtwórcą.
Nasz zespół projektowy złożony z Analityków, Programistów, Testerów, Scrum Masterów, Product Ownerów, Project Managerów ma poczucie dużej odpowiedzialności za jakość swojej pracy. Pracujemy mając na uwadze ciągłe doskonalenie i szukanie obszarów do optymalizacji. W tym właśnie celu organizujemy cykliczne spotkania, tzw. Wielkie Retro, podczas których dokonujemy podsumowań i staramy się chłodnym okiem spojrzeć na efekty naszych działań. To naturalny element naszego stylu pracy opartego o Nexus czyli framework będący rozwinięciem Scrum i dostosowany do tej skali projektu jakim jest P1.

Nie samym kodem żyje człowiek

Kolorowe pisaki, zadania wyzwalające kreatywność, integracja i dobra zabawa. Słońce, jezioro, leżaki. Bywa i tak!

Ostatnie Wielkie Retro odbyło się 6 września w Zegrzu pod Warszawą. Przy wspaniałej pogodzie, w pięknych okolicznościach przyrody, ponad 70 członków zespołu spoglądało wstecz starając się krytycznie ocenić swoje dotychczasowe dokonania. Szukali obszarów, w których mogą dokonać usprawnień, aby pracować jeszcze efektywniej. Nie zabrakło również elementów, które szczególnie doceniają, lub z których są wyjątkowo dumni. Uczestnicy warsztatów wypracowali plany i konkretne rozwiązania doskonalące proces wytwórczy. Pozwolą one na jeszcze sprawniejsze dostarczanie klientowi kolejnych produktów w następnych etapach projektu.

Niezwykły klient

Honorowymi gośćmi Wielkiego Retro byli Wiktor Rynowiecki, zastępca dyrektora CSIOZ oraz Andrzej Sarnowski, kierownik projektu P1. Jednym z ważnych punktów Wielkiego Retro była bowiem próba uzyskania odpowiedzi na pytanie, co Klient sądzi o współpracy z Pentacompem. Obaj panowie podkreślili wagę komunikacji i wskazali obszary, które z ich perspektywy wciąż mają potencjał do optymalizacji. Co ciekawe, dyrektor Rynowiecki odwrócił nieco sytuację i… poprosił zespół opinię na temat współpracy z CSIOZ:

„Mam nadzieję, że praca w tym projekcie jest dla was metodycznym i technicznym wyzwaniem. Że czujecie, że robicie super funkcjonalności dla fajnego partnera po drugiej stronie. Chciałbym usłyszeć od Was, co sądzicie o współpracy z nami.”
CSIOZ nie od dzisiaj łamie stereotyp administracji publicznej w roli klienta. Realizuje projekty w podejściu zwinnym i szuka obszarów do poprawy efektywności również po swojej stronie. Stawiając na wzajemne poznanie oczekiwań i potrzeb pokazuje, że wychodzi z pozycji typowego zamawiającego i gra z wykonawcą do jednej bramki.

Jesteś zainteresowany przyjaznym miejscem pracy? Zajrzyj TUTAJ.