Forum e-Zdrowia 2019. Jak było?

Forum e-Zdrowia, branżowe spotkanie poświęcone cyfrowej transformacji w obszarze zdrowia, dobiegło końca. Podczas wydarzenia mogliśmy wysłuchać wielu prelegentów, profesjonalistów i ekspertów ochrony zdrowia z Polski i z zagranicy.
Tematem, który mocno zaznaczył się w agendzie konferencji, były usługi e-Zdrowia skierowane do obywateli. Dostrzeżono postęp jaki dokonał się w cyfryzacji obszaru ochrony zdrowia w Polsce, a szczególnie wdrożenie e-recepty. Z informacji Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia wynika, że w Polsce lekarze wystawili już ponad 10 mln e-recept. Jesteśmy dumni, że jako współtwórca rozwiązania dostarczyliśmy obywatelom widoczną wartość.

Pentacomp na Forum e-Zdrowia

Swoją obecność na konferencji zaznaczyliśmy podczas wystąpień w merytorycznych panelach dyskusyjnych.
Marcin Węgrzyniak wraz z innymi panelistami zastanawiał się, czym jest ekosystem e-zdrowia, z jakich kluczowych elementów się składa, jakie cechy powinien posiadać oraz jakie kryteria powinien spełniać dobry ekosystem e-zdrowia.
Michał Straczyński reprezentował Pentacomp podczas sesji "CSIOZ – Technologie w służbie e-zdrowia". W tej części omówiono rozwiązania i technologie wykorzystywane przez CSIOZ w procesach budowy systemów informacyjnych dla obszaru zdrowia. Podjęto też dyskusję na temat tego, jaką rolę nowe technologie odgrywają obecnie w ochronie zdrowia oraz jakie wyzwania rysują się przed nami w dobie ich intensywnego rozwoju.

Na panelu poświęconym projektom regionalnym e-Zdrowia w Polsce, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zaprezentował projekt Małopolski System Informacji Medycznej (MSIM). To projekt, który został zrealizowany przy udziale naszego kolegi i eksperta w dziedzinie e-zdrowia Marcina Węgrzyniaka.

Co dalej z danymi?

Eksperci poruszyli temat uwolnienia danych zbieranych w rządowych systemach ochrony zdrowia. Gdyby mogły z nich korzystać w również rozwiązania komercyjne, możliwe byłoby zwiększenie jakości świadczeń udzielanych w sektorze prywatnym oraz publicznym. Otwartym zagadnieniem jest, jak to zrobić w sposób bezpieczny. Jedną z możliwości jest wprowadzenie testów i certyfikacji dla integrowanych aplikacji.

Dyskutowano także kwestię otwarcia danych z systemów medycznych HIS (Hospital Information System). Udostępnione dane mogłyby posłużyć np. do budowy algorytmów dla celów systemów wsparcia decyzji lub optymalizacji pracy personelu medycznego i administracyjnego. Rolą CSIOZ byłoby określenie standardów i zasad integracji aplikacji z tymi systemami.

Cieszymy się, że w tegorocznej edycji Forum e-Zdrowia mieliśmy okazję zaprezentować nasze dokonania w obszarze ochrony zdrowia. Czekamy na kolejną odsłonę wydarzenia.