mojeIKP: łatwy dostęp do usług e-zdrowia
MojeIKP to innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia pacjentom prosty i szybki dostęp do dokumentacji oraz informacji dotyczących ich stanu zdrowia. Aplikacja jest bezpieczna i bezpłatna, a jej celem jest ułatwienie użytkownikom realizacji e-recept oraz e-skierowań. MojeIKP to jedno z najnowocześniejszych narzędzi z zakresu e-zdrowia, którym zarządza Centrum e-Zdrowia (CeZ) – długoletni klient Pentacomp. Dzięki aplikacji pacjenci mają łatwy dostęp do opieki zdrowotnej oraz możliwość skorzystania z licznych usług medycznych.
W dzisiejszych czasach technologia odgrywa kluczową rolę we wszystkich aspektach naszego życia. Opieka zdrowotna nie jest wyjątkiem. Dzięki wykorzystaniu rozwiązań cyfrowych usługi zdrowotne są dzisiaj bardziej dostępne, a zarządzanie nimi łatwiejsze. Pozwalają na bieżące monitorowanie stanu zdrowia pacjentów, zwiększają świadomość w temacie profilaktyki chorób, a także przyczyniają się do efektywniejszego funkcjonowania placówek ochrony zdrowia.
Za realizację zadań z zakresu budowy społeczeństwa informacyjnego, które obejmują organizację i prawidłowe funkcjonowanie sektora ochrony zdrowia odpowiada w Polsce Centrum e-Zdrowia. Pentacomp ma w tym swój udział, ponieważ od wielu lat wspiera CeZ w budowaniu i tworzeniu systemów, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej.
Nasz zespół brał udział między innymi w realizacji kluczowych obszarów funkcjonalnych systemu e-zdrowie (P1), takich jak e-recepta, e-skierowanie, Internetowe Konto Pacjenta, zdarzenia medyczne czy też wymiana dokumentacji medycznej. Jednym z takich projektów było też stworzenie mobilnej wersji Internetowego Konta Pacjenta.
Czas start: projekt mojeIKP
W ramach dotychczasowej współpracy z CeZ i realizacji umowy na budowę i rozwój systemu e-zdrowie (P1), zespół Pentacomp uczestniczył w tworzeniu aplikacji mobilnej – mojeIKP.
Poza funkcjami dostępnymi w przeglądarkowej wersji systemu, mojeIKP zawiera też informacje o programach wspomagających profilaktykę zdrowotną przygotowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do mojeIKP wdrożono między innymi programy:
- „8 tygodni do zdrowia” wpierający aktywność fizyczną. Zdefiniowano zestawy i terminarze ćwiczeń, ich rejestrację oraz możliwość śledzenia postępów.
- „Na ratunek”, czyli zbiór informacji wraz z filmikami na temat udzielania pierwszej pomocy dla dorosłych i dzieci w nagłych wypadkach.
- “Ankieta 40+” zachęcająca pacjentów, by dbać o zdrowie. Po uzupełnieniu ankiety użytkownik otrzymuje skierowanie na bezpłatne badania.
Skuteczność Zespołu Pentacomp
Za realizację projektu odpowiedzialny był zespół składający się z przedstawicieli klienta i ekspertów Pentacompu. Wszyscy pracowali wcześniej przy projekcie pacjent.gov.pl i od lat zajmują się wdrażaniem projektu z zakresu e-zdrowia.
W projekt zaangażowani zostali m.in. analitycy biznesowi, programiści backendowi, programiści mobilni zajmujący się platformą iOS i Android, testerzy, graficy, właściciele produktów, scrum masterzy. Zespół Pentacomp odpowiadał za architekturę aplikacji, wytworzenie usług komunikacyjnych oraz wdrożenie gotowej aplikacji mobilnej do sklepów.
- Zadaniem analityków było zbadanie potrzeb klienta i przetłumaczenie ich na funkcje, które następnie zrealizowano w aplikacjach mobilnych.
- Deweloperzy platform mobilnych zajmowali się tworzeniem od podstaw aplikacji mobilnych, ich rozwojem i utrzymaniem. Pomagali w definiowaniu wyglądu i zachowaniu aplikacji. Zapewniali bezpieczeństwo przechowywania danych na urządzeniu użytkownika oraz oferowali wsparcie techniczne i merytoryczne związane z utrzymaniem systemów mobilnych.
- Zadaniem deweloperów backend było zapewnienie nie tylko sprawnej, ale również bezpiecznej transmisji informacji. Odpowiadali oni za stworzenie warstwy integracyjnej, która umożliwi bezpieczne przesyłanie danych między istniejącym systemem e-zdrowia, a aplikacją mobilną.
- Testerzy odpowiadali za sprawdzenie poprawnego działania aplikacji na ponad 95% aktywnych urządzeń. By osiągnąć ten cel, wykorzystali rzeczywiste urządzenia dostępne na rynku. Testerzy zajęli się także ujednoliceniem działania aplikacji mobilnych na różnych platformach. Pozwala to na uniknięcie błędów, a także ułatwia pracę programistom przy tworzeniu aplikacji, które działają tak samo na różnych urządzeniach.
Wyzwania projektowe
Początkowo do pracy nad aplikacją mobilną przystąpił cały zespół projektowy. Odpowiadał on za dostarczenie oraz realizację usług serwerowych potrzebnych do działania aplikacji. W trakcie realizacji projektu dokonano podziału na mniejsze, bardziej wyspecjalizowane zespoły, co okazało się efektywniejsze i pozwoliło sprawniej osiągnąć zakładany cel.
Zespoły mierzyły się też z wyzwaniami. Jednymi z największych były zapewnienie bezpieczeństwa przesyłanych i przechowywanych informacji oraz zrealizowanie funkcji rejestracji w aplikacji z użyciem węzła krajowego/profilu zaufanego. Z pomocą przyszli eksperci z dziedziny bezpieczeństwa informacyjnego, którzy ponownie dokładnie przeanalizowali wymagania techniczne. W efekcie wdrożono dodatkowe narzędzia i procedury, które zwiększyły bezpieczeństwo przesyłanych i przechowywanych danych. Dzięki starannemu podejściu oraz współpracy z ekspertami zapewniono wysoki poziom bezpieczeństwa aplikacji, a projekt został zrealizowany w zakładanym terminie.
Wdrożenie zakończone sukcesem
Zespół Pentacomp jest dumny, że mógł uczestniczyć w projekcie stworzenia aplikacji mojeIKP, której bieżąca liczba instalacja to 4,5 mln. Narzędzie okazało się szczególnie pomocne w czasie pandemii, gdzie można było sprawdzić między innymi wyniki testów na covid, informację o kwarantannie, rejestrację na szczepienie. Aplikacja umożliwia także prosty dostęp do certyfikatów covid również dla osób trzecich, czyli członków rodziny oraz osób upoważnionych.
Dzięki współpracy zespołów Pentacomp i CeZ powstała użyteczna, bezpieczna aplikacja przeznaczona dla pacjentów, którzy chcą mieć kontrolę nad swoim zdrowiem, cenią sobie wygodę oraz bieżącą informację.