News

Ochrona zdrowia bez IT? Czy jest to możliwe?

10/02/21

Digitalizacja obszaru ochrony zdrowia

XXI wiek to coraz wyższa świadomość społeczna w zakresie zdrowia, a co za tym idzie – rosnące oczekiwania względem jakości leczenia i usług medycznych. W spełnianiu tych wymagań pomaga wykorzystanie zaawansowanych technologii informatycznych. Ułatwiają one nie tylko diagnostykę i podejmowanie decyzji klinicznych, ale również zarządzanie placówkami medycznymi, prowadzenie gabinetów medycznych i obsługę pacjentów. W ostatnim czasie doświadczamy w Polsce wyjątkowo dynamicznego rozwoju informatyzacji w obszarze ochrony zdrowia.

Rozwiązania informatyczne służą nie tylko medykom. Na co dzień korzystają z nich również pacjenci. Bez cyfryzacji nie byłoby choćby elektronicznych recept, e-skierowań czy możliwości zdalnego zapisywania się na szczepienia. Dziś już powszechnie korzystamy z teleporad, co w czasie pandemii okazało się niezwykle pomocne. To również dzięki systemom IT nasze dane medyczne są bezpieczne, a jednocześnie dostępne i przejrzyste, co zmniejsza ryzyko występowania w nich błędów. Doświadczenia ostatniego roku udowadniają, że potrzeba wdrożenia systemu e-zdrowia nie jest wymysłem, a realną potrzebą wynikającą ze zmian we współczesnym świecie.

Pentacomp, jako firma informatyczna, od lat uczestniczy w rozwoju technologicznym obszaru e-zdrowia. Nasi eksperci biorą udział w realizacji kluczowych obszarów funkcjonalnych takich jak e-recepta, e-skierowanie, Internetowe Konto Pacjenta, Zdarzenia Medyczne czy wymiana Elektronicznej Dokumentacji Medycznej.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, z którego dowiecie się Państwo jak ogromny wpływ mają systemy IT na rozwój obszaru ochrony zdrowia. O tajnikach cyfryzacji opowiada dr Marcin Węgrzyniak, ekspert ds. e-zdrowia w Pentacomp.