Innowacja w logistyce: sztuczna inteligencja pomoże w planowaniu załadunków

12/10/23

Firmy Pentacomp – twórca systemu smartTMS – oraz Goodloading, specjalista w optymalizacji załadunków z wykorzystaniem elementów sztucznej inteligencji, połączyły siły.

smartTMS to kluczowy element nowoczesnej modułowej platformy INPLO. Narzędzie zapewnia wgląd w codzienne operacje transportowe, takie jak planowanie, monitorowanie i zarządzanie środkami transportu. Aplikacja Goodloading wykorzystuje kilkadziesiąt złożonych algorytmów, aby pomagać w sprawnym rozkładaniu towaru w dowolnej przestrzeni ładunkowej. W wyniku współpracy oba rozwiązania zostały ze sobą zintegrowane, a użytkownicy smartTMS mogą już korzystać z zaawansowanych narzędzi do optymalizacji załadunków. Sztuczna inteligencja pomaga w planowaniu. To pierwsze takie rozwiązanie na rynku!

Integrując smartTMS i Goodloading wyeliminowaliśmy konieczność przełączania się między różnymi aplikacjami i połączyliśmy ich najlepsze cechy. Nowe rozwiązanie znacząco ułatwia i zarządzanie logistyką. Planując trasę w systemie smartTMS użytkownicy mogą jednocześnie zaplanować optymalne rozłożenie ładunku w pojeździe, co przekłada się na szereg korzyści, w tym:

  • Optymalizację ładunku. Zoptymalizowanie w czasie rzeczywistym planu ładunku umożliwia pełne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej pojazdu z uwzględnieniem ładowności naczepy.
  • Zwiększenie efektywności. Optymalizacja ładowania towarów pozwala na wykonywanie mniejszej liczby przejazdów, co oszczędza czas, paliwo oraz emisję. Aplikacja w znacznym stopniu ogranicza też pracę manualną, co przekłada się na większą efektywność pracy osób odpowiedzialnych za logistykę.
  • Redukcję kosztów. Zoptymalizowanie tras oraz wykorzystanie pełnej ładowności ciężarówek bezpośrednio wpływa na minimalizację kosztów transportu.
  • Minimalizację uszkodzeń. Lepsze rozłożenie ładunku to mniejsze ryzyko uszkodzeń w trakcie transportu.
  • Łatwość korzystania. Funkcje aplikacji Goodloading dostępne są z poziomu systemu smartTMS.

Wszystkich zainteresowanych nowoczesnym podejściem do zarządzania transportem i przepływem towarów oraz wykorzystaniem sztucznej inteligencji do planowania załadunków zapraszamy do odwiedzenia stoiska Pentacompu (G19) na targach TransLogistica Poland 2023, które odbędą się od 7 do 9 listopada w Warszawie.