Bezpieczeństwo systemów e-zdrowia: rola e-dowodów osobistych

04/04/24

Bezpieczeństwo danych pacjentów to jeden z kluczowych aspektów rozwijających się systemów e-zdrowia. W miarę postępu informatyzacji w ochronie zdrowia, coraz bardziej istotne staje się zapewnienie wiarygodnej identyfikacji pacjentów. Nie mniej ważne jest skuteczne uzyskiwanie zgód na procedury medyczne i dostęp do dokumentacji medycznej, takich jak historia choroby czy wyniki badań. W tym kontekście e-dowód osobisty staje się niezwykle wartościowym narzędziem.

Udając się do lekarza pacjent zwykle ma przy sobie dowód osobisty. Wykorzystując e-dowód, może w łatwy sposób potwierdzić swoją tożsamość oraz udzielić elektronicznej autoryzacji na dostęp do swojej dokumentacji medycznej. Nie ma potrzeby stosowania innych narzędzi identyfikacyjnych wymagających zapamiętania loginów i haseł czy potwierdzania danych w aplikacji mobilnej lub używających tokenów SMS. E-dowód to rozwiązanie bezpieczne, szybkie i zawsze pod ręką.

Więcej o wprowadzaniu e-dowodów osobistych do systemów e-zdrowia mówi Marcin Węgrzyniak https://www.rynekzdrowia.pl/E-zdrowie/Czy-systemy-e-zdrowia-sa-bezpieczne-Wegrzyniak-e-dowody-osobiste-zwiekszylyby-zaufanie-pacjentow,256703,7.html

 

Źródło: rynekzdrowia.pl